Ammattialaverkostot

Ammatilliset verkostot kokoavat alansa osaajat ammatillisen edunvalvonnan kehittämistyöhön. Verkostot lisäävät tiedonkulkua ja tukevat kokemusten vaihtamista ammattialojen erityiskysymyksissä.

 Niiden tarkoituksena on ammattialan tarpeista lähtevän asian, idean tai epäkohdan työstäminen ja ratkaisuvaihtoehtojen hakeminen.

Ammattialaverkostot suunnittelevat myös ammattiryhmille tarkoitettua koulutusta sekä edesauttavat jäsenten kouluttautumista. 

Tarkempaa tietoa verkostoista: AMMATTIALAVERKOSTOT.

 

 

OULUN SEUDUN ALUETOIMISTON AMMATTIALAVERKOSTOT 2014 - 2017
 

Raahen JHL 055:ta ammattialaverkostoissa edustavat koulunkäynninohjaajien ammattialaverkostoon kuuluvat Katja Jäppinen ja Sanna Vauras-Mikkola.

 

Hoiva-alan ammattialaverkosto:
 

Vastuutoimitsija aluetoimitsija Heikki Hekkala, heikki.hekkala@jhl.fi

Puheenjohtaja Raili Jokiranta, Kuusamo 657, raili.jokiranta@kuusamo.fi 
 

Mona Haanpää, Oulu 379,  monsku70@outlook.com 
Ritva-Liisa Isto, Haapajärvi 395, ritvaliisa.isto@gmail.com  
Eija Kaketti, Kärsämäki 693, eija.kaketti@selanne.net
Leila Koskensalmi, Kajaani 80, leila.koskensalmi@kajaani.fi  
Sonja Kokko, Oulu 379, sonja.kokko@gmail.com 
Jukka-Pekka Pahkasalo, Oulu 149,  jukka.pahkasalo@gmail.com 
Eeva-Liisa Silenius, Oulu 068, eevaliisa.silenius@ppshp.fi  
Johanna Tervo, Kempele 680, johanna.tervo@suomi24.fi 
Seija Väisänen, Tyrnävä 571, seija.vaisanen@tyrnava.fi    
 

 

Koulunkäynninohjaajien ammattialaverkosto:
 

Vastuutoimitsija aluetoimitsija Tarja Ollanketo, tarja.ollanketo@jhl.fi

Puheenjohtaja Anu Kujala, Kiiminki 024, anu.kujala@eduouka.fi 
 

Päivi Alho, Himanka 652, paivi.alho@kalajoki.fi 

Anna Grip,Sotkamo 697, rossi.anna@hotmail.com

Sinikka Härkönen, Lumijoki 531, sinikka.harkonen@edu.lumijoki.fi 
Katja Jäppinen, Siikajoki 055, katja.jappinen@siikajoki.fi 
Anu Kolehmainen, Oulu 024, anu.kolehmainen@eduouka.fi 
Jussi Lappalainen, Kajaani 276, jussi.lappalainen@kolumbus.fi 
Sanni Makkonen, Siikalatva/Pyhäntä 713, sanni.makkonen@luukku.com 
Mervi Salomaa, Tyrnävä 571, mervi.salomaa@tyrnava.fi 
Raija Siniaalto, Kempele 680, raija.siniaalto@kempele.fi 
Eija Suutari, Suomussalmi 666, eija.suutari@suomussalmi.fi 
Maarit Vartiainen, Oulu 379, maaritjvartiainen@gmail.com 
Sanna Vauras-Mikkola, Raahe 055, sanna.vauras-mikkola@raahe.fi 
                                                                   


Puhtaus- ja ravitsemusalan ammattialaverkosto:
 

Vastuutoimitsija aluetoimitsija Tarja Ollanketo, tarja.ollanketo@jhl.fi   

Puheenjohtaja Kaija Savuoja, Kempele 680, kaija.savuoja@elisanet.fi 

 

Riitta Hietala, Oulu 024, riitta.hietala@ouka.fi 
Pasi Keränen, Puolanka 751, pasi.keranen@puolanka.fi 
Eeva-Liisa Kovalainen, Liminka 531, perhekovalainen@suomi24.fi 
Seija Kuha, Oulu 024, seija.kuha@ouka.fi 
Aila Kukkola, Haapajärvi 395, aila.kukkola@haapajarvi.fi 
Tuula Tyni, Kuusamo 657, tuula.tyni@kuusamo.fi 
Marita Vihavainen, Kempele 680, marita.vihavainen@gmail.com 
Marja Väisänen, Kajaani 276, 276opintosihteeri@gmail.com 
Eeva Väyrynen, Kajaani 781, eeva.vayrynen@gmail.com 
Päivi Väyrynen, Puolanka 751, paivi.vayrynen@puolanka.fi 
Satu Väyrynen, Järviselanne 693, satu.vayrynen@pyhajarvi.fi 
 

 

Teknisen alan ammattialaverkosto:
 

Verkoston vetäjä aluetoimitsija Risto Säkkinen, risto.sakkinen@jhl.fi

Puheenjohtaja Markku Pinola, Oulu 379, markku.pinola@ouka.fi
 

Hannu Ahola, Tyrnävä 571, hannu.ahola@tyrnava.fi 
Janne Antinoja, Oulu 024, janne.antinoja@ouka.fi 
Kari Breilin, Oulu 024, kari.breilin@ouka.fi 
Jarmo Halonen, Kajaani 276, jarmo.halonen@kajaani.fi 
Pekka Karjalainen, Kuusamo 657, pekka.karjalainen@kuusamo.fi 
Ilkka Koskenkorva, Kempele 680, ilkka.koskenkorva@kempele.fi 
Pasi Mankinen, Kajaani 781, pasi.mankinen@phrakl.fi 
Juho Prittinen, Kalajoki 652, juho.prittinen@kalajoki.fi
 


Varhaiskasvatuksen ammattialaverkosto:
 

Vastuutoimitsija aluepäällikkö Saila Pirnes, saila.pirnes@jhl.fi
Puheenjohtaja Hannele Rautiainen, Kajaani 276, hanneler2gmail.com 

 

Tuula Heikkinen,Puolanka 751, tuula.k.heikkinen@gmail.com 

Satu Heikkilä, Kuusamo 657, satu.heikkila@gmail.com
Sari Janatuinen,  Kempele 680, janatuisensari@gmail.com 
Maarit Nyman, Oulu 379, maarit.nyman@ouka.fi 
Marjaana Pihlajakangas, Järviselänne 693, marjaana.pihlajakangas@selanne.net 
Arja Porkka, Liminka 531, arja.porkka@liminka.fi 

Selma Ronkainen, Sotkamo 697, selmatuplaronkainen@luukku.com

Aini Seppänen, Oulu 379, aini.seppanen@hotmail.com 
Marita Siipilehto, Kempele 680, marita.siipilehto@luukku.com